ROSNĄCA LICZBA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH NIE WPŁYNIE NA CENY MIESZKAŃ


      W najbliższych latach banki będą udzielały coraz więcej kredytów mieszkaniowych, ale nie powinno to spowodować wzrostu cen mieszkań – informuje „Gazeta Wyborcza”.

To wnioski z najnowszego raportu firmy doradczej Reas i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Prof. Leszek Pawłowicz z Instytutu ocenia, że nasilająca się konkurencja między bankami sprawi, iż w tym roku ich marże będą spadały i prawdopodobnie ustabilizują się na poziomie 1,3-1,7 proc. (dla kredytów złotowych).

Wzrost cen mieszkań jest jednak mało prawdopodobny. Banki nie udzielają już kredytów lekką ręką, jak w latach 2006-08. Prezes Reasa Kazimierz Kirejczyk zwraca ponadto uwagę na zapas projektów z ważnymi pozwoleniami na budowę. - Większe firmy deweloperskie będą mogły płynnie wprowadzać na rynek kolejne inwestycje lub ich etapy - uważa Kirejczyk. I dodaje, że na rynku najprawdopodobniej utrzyma się równowaga.

Tymczasem firmy Open Finance i Home Broker poinformowały o spadku średnich cen transakcyjnych mieszkań w czerwcu w większości z 16 największych miast. Bernard Waszczyk z Open Finance przypuszcza, że jest to efektem rosnącej podaży nowych mieszkań. - Spadki cen dotknęły bowiem przede wszystkim największe miasta, gdzie koncentruje się działalność firm deweloperskich - wyjaśnia Waszczyk.

Zaś Bartosz Turek z Home Broker dodaje, że mieszkania na wczesnym etapie budowy deweloperzy sprzedają po niższych cenach.
Źródło: „Gazeta Wyborcza” – 05.07.2010