WIOSENNE OŻYWIENIE NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Zgodnie z oczekiwaniami wielu analityków, w marcu rynek mieszkaniowy lekko się ożywił - informuje „Gazeta Wyborcza”.

Open Finance i Home Broker poinformowały o 2376 transakcjach, zawartych za ich pośrednictwem. Było ich o 14 proc. więcej niż w lutym. Emil Szweda i Bernard Waszczyk z Open Finance przyznali jednak dziennikarzom GW, że marcowy wynik jest o 17-20 proc. gorszy niż w końcówce ubiegłego roku.

- Oczekujemy, że do czerwca liczba transakcji będzie stopniowo rosła. Sprzyjać temu będzie niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych - skomentujowali analitycy. Według nich w całym 2010 r. transakcji będzie jednak o 15-20 proc. mniej niż w rekordowych pod tym względem latach 2007-08. W związku z tym Szweda i Waszczyk podtrzymują swą wcześniejszą prognozę, że w tym roku mediany cen transakcyjnych ustabilizują się w okolicach ich obecnych poziomów.

W porównaniu z lutym mediana cen transakcyjnych nieznacznie spadła, m.in. w Poznaniu i Szczecinie, w Krakowie nie zmieniła się, a w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Trójmieście - wzrosła. Open Finance nie wyjaśnia w swoim raporcie, co mogło być przyczyną tych zmian. Emil Szweda przyznał, że dopiero za kilka miesięcy będzie można stwierdzić, czy zmienił się trend cenowy, np. w Warszawie ze spadkowego na wzrostowy.Źródło: „Gazeta Wyborcza” – 07.04.2010