BANKI LUZUJĄ POLITYKĘ KREDYTOWĄ

Coraz więcej banków oferuje kredyty na 100 proc. wartości nieruchomości i stosuje niższe marże lub prowizje. W zamian trzeba się liczyć z koniecznością kupienia dodatkowych produktów bankowych – informuje Gazeta Prawna.

Od początku tego tygodnia Millennium wprowadził do oferty nowy kredyt hipoteczny, którym można sfinansować kupno całej nieruchomości (100 proc. LTV). Bank nie pobiera prowizji od nowych umów. Jeśli jednak kredyt przekracza 80 proc. wartości nieruchomości, to klient musi wykupić ubezpieczenie od utraty pracy. Takie ubezpieczenie na dwa lata kosztuje 2 proc. wartości pożyczki (tyle samo, ile poprzednio wynosiła marża banku).

Zmiana podejścia banku ma związek z poprawą sytuacji gospodarczej i lepszymi perspektywami całej gospodarki

Inne banki także dostosowały swoją ofertę do sytuacji i udzielają pożyczek mieszkaniowych, choć także domagają się dodatkowych zabezpieczeń i korzystania z innych produktów bankowych.

Większa gotowość do udzielania kredytów hipotecznych wynika z oceny przez banki sytuacji na rynku nieruchomości.

Pojawiła się nawet instytucja finansowa, która jest gotowa pożyczyć więcej, niż wynosi wartość mieszkania czy domu. Jest to Allianz Bank, w którym maksymalne LTV wynosi 105 proc.

Promocje kredytów hipotecznych wprowadził też
BZ WBK. Maksymalna wartość w tym banku jest mniejsza i wynosi 85 proc. wartości zabezpieczenia. Według ekspertów, kilka tygodni temu bank podniósł marże do 1,7–3 proc. Teraz w promocji powrócił do poprzedniej stawki, która była i nadal jest najniższa na rynku (1,35 proc.). Aby jednak skorzystać z tej oferty, potencjalny kredytobiorca musi oczywiście także korzystać z innych produktów oferowanych przez BZ WBK. Trzeba więc założyć rachunek bankowy i zadeklarować comiesięczne wpływy na to konto w wysokości aż 15 tys. zł lub zdeponować na lokacie 200 tys. zł. Nie jest to więc oferta dla wszystkich.

W I półroczu wartość nowo udzielonych
kredytów hipotecznych wyniosła 17 mld zł. Związek Banków Polskich spodziewa się, że II półrocze będzie dużo lepsze i łączna wartość nowych pożyczek wzrośnie w całym roku do 40 mld zł.Źródło: Gazeta Prawna – 23.09.2009