W SIERPNIU CZYNSZE ZA WYNAJEM MIESZKAŃ BYŁY STABILNE
Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w sierpniu nie wzrosły czynsze na rynku wynajmu mieszkań – informuje Gazeta Wyborcza.

To dobra wiadomość przede wszystkim dla studentów szukających lokum na nowy rok akademicki. W poprzednich latach było to dla nich dużym stresem, bo tanich kwater było jak na lekarstwo. I właśnie w tym okresie właściciele mieszkań i stancji windowali czynsze.

Jednak ten rok jest nietypowy. - To właściciele mają problem. Jeśli nie wynajmą mieszkań do października, istnieje ryzyko, że będą one stały puste przez następnych kilka miesięcy - mówi Marta Kosińska z Szybko.pl.

Potwierdziło się więc to, o czym pisaliśmy już kilka miesięcy temu - mieszkań na wynajem jest zatrzęsienie. Serwis Szybko.pl i firma brokerska Expander poinformowały w środę, że w sierpniu było niemal 2,5 razy więcej mieszkań na wynajem niż przed rokiem! To skutek przykręcenia śruby kredytowej przez banki. Ponieważ siadł rynek kupna-sprzedaży mieszkań, wielu właścicieli woli je wynająć, niż sprzedać tanio.

Jak ta sytuacja wpłynęła na czynsze? Z raportu Szybko.pl i Expandera wynika, że średnie czynsze za kawalerki i mieszkania dwupokojowe są niższe niż przed rokiem. Z kolei w stosunku do ostatnich miesięcy wakacyjnych w sierpniu czynsze pozostały niemal niewzruszone. Jeśli podrożały, to raczej mieszkania dwupokojowe, np. w Szczecinie przez wakacje z 1300 do 1470 zł (średnio).Źródło: Gazeta Wyborcza – 17.09.2009