To może być pleśń, ale niekoniecznie. Mogą to być również glony lub inne zabrudzenia, które wraz z wodą spływają w najniższe miejsca okładziny. A po jej odparowaniu tworzą ciemne naloty. Na problem trzeba spojrzeć pod kątem jego uciążliwości. Przypuśćmy, że taras nie cieknie, a jedynie płytki są brudne i wykruszają się fugi. W takim przypadku najłatwiej będzie okładzinę potraktować płynem do usuwania korozji mikrobiologicznej ATLAS MYKOS lub detergentów i doprowadzić ją do czystości. Fugi natomiast należy wydłubać całkowicie, a płytki zaspoinować na nowo. Dobrze jest w takim przypadku użyć fugi cementowej o niskiej nasiąkliwości ATLAS ARTIS, a jeszcze lepiej FUGI EPOKSYDOWEJ ATLAS ARTIS. Niestety, przy wymianie fragmentu fugi trudno jest dobrać ten sam kolor. Można jednak zakupić zaprawę o barwie jak najbardziej zbliżonej do istniejącej, a następnie ujednolicić kolorystykę na całej powierzchni okładziny, pokrywając stare i nowe spoiny renowatorem do fug ATLAS FUGERO. Na zakończenie prac można pokryć fugę preparatem impregnującym na bazie silikonu. W tej sytuacji pozostaje tylko zadbanie o to, by nie zapuścić płytek ponownie, czyli po deszczach na bieżąco usuwać wodę z wklęsłych miejsc posadzki.
Nie po to jednak wydaliśmy masę pieniędzy na taras, żeby teraz biegać z wycieraczką i zgarniać wodę po każdym deszczu. Jeśli nie można wyegzekwować od wykonawcy naprawy tarasu, wtedy trzeba dokonać jej samodzielnie. Potrzebna będzie dwumetrowa listwa i poziomnica. Przy ich pomocy należy określić, które płytki znajdują się poniżej płaszczyzny okładziny i po prostu je wykuć. Następnie należy dokładnie oczyścić odkrytą powierzchnię z pyłu i gruzu oraz pokryć ją emulsją gruntującą. Uzupełnianie płytek należy wykonać pod kontrolą łaty i poziomnicy, by uniknąć błędów poprzedniego wykonawcy.
Oczywiście, w niektórych przypadkach okładzina na tarasie jest tak fatalnie ułożona, że lokalne naprawy nic nie dadzą. Wówczas, albo będziemy się męczyć z bieżącym usuwaniem wody, albo będziemy zmuszeni wymienić płytki na całym tarasie.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Likwidacja czarnego nalotu na fugach.
Dlaczego czarny naloty bezustannie wraca na fugi między kafelkami w łazience. Co kwartał muszę robić generalne skrobanie fug, a potem mąż uzupełnia, co wyskubałam z czarną pleśnią. Jak pozbyć się nalotu na fugach?
(2010-6-1)
Pleśń na ramach okiennych
Na ramach okien wymienianych jesienią ub. r. pojawiają się od wewnątrz jakby zapleśniałe ślady — chodzi o łączenie ramy ze ścianą. Co to takiego? Jak się tego pozbyć — czy to grzyb? czy efektem tego jest zły montaż?
(2009-9-17)
Usuwanie zielonego nalotu z północnej ściany budynku.
Kupiłem dwunastoletni dom jednorodzinny. Na północnej ścianie, otynkowanej tradycyjnym tynkiem cementowo wapiennym, jest zielony nalot. Czy można go usunąć? Jeżeli tak, to czym?
(2006-6-9)
Przyczyny powstawania wykwitów pleśniowych wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz metody ich zapobiegania.
(2005-1-7)
Brodzik z płytek.
Chcę wykonać brodzik w podłodze i wyłożyć go płytkami. Jaki spadek zrobić, by woda spod prysznica spływała? Jak zaizolować fundamenty pod brodzikiem i wokół, by nie było wilgoci? Jakiej fugi użyć, aby w czasie brania prysznica nie wypłukiwała się?
(2010-1-4)
Płytki na tarasie.
Mam zamiar położyć płytki ceramiczne na tarasie. Taras ma powierzchnię 20 m2 i nie jest zadaszony. Posadzkę tarasu stanowi płyta betonowa o grubości 12 cm wylana jest na folii izolacyjnej. Pod tarasem nie znajduje się żadne pomieszczenie, wykonany on jest na fundamencie i znajduje się na wysokości 80 cm od gruntu. Proszę o poradzenie czy powierzchnię płyty betonowej należy dodatkowo uszczelnić oraz jakiego użyć kleju do przyklejania płytek i masy do ich fugowania.
(2009-6-30)
Naprawa tarasu po zimie.
Po zimie mój taras wygląda strasznie. Płytki odpadają i boję się, że będzie przeciakał. Jakich napraw muszę dokonać i jakie technologie zastosować?
(2009-6-30)
Renowacja fug.
Czy to prawda, że fugi między płytkami można malować? Mam je na podłodze w łazience, kiedyś były białe, teraz są bure, nie do umycia. Chciałam je pomalować na kolor ciemnozielony, a nie wyłuskiwać, bo dobrze się trzymają. Czym to zrobić?
(2010-9-17)
Renowacja starych płytek i fug.
Proszę o podanie sposobów na renowację starych płytek i fug.
(2009-12-29)

 Zadaj pytanie