ROSNĄ CENY DZIAŁEK BUDOWLANYCH

W ostatnich tygodniach rosły nadal nie tylko ceny mieszkań, ale także działek budowlanych. - W Warszawie za jeden metr kwadratowy gruntu płacono od 7,2 do 31 tys. zł. Chodziło o tereny pod inwestycje wielomieszkaniowe. We Wrocławiu doszło do spektakularnej transakcji - 4,5 ha gruntu kosztowało hiszpańską Grupo Prase 370 mln zł - mówi Maciej Dymkowski, dyrektor ds. rozwoju w redNet Property Group.

Jeśli chodzi o nowe mieszkania, największy skok cenowy dotyczy Trójmiasta, gdzie - według badań redNet Property Group - średnia wartość metra kwadratowego wzrosła w listopadzie o 13,1 proc. w stosunku do października, przekraczając granicę 5,8 tys. zł.

Mocno w górę poszły także stawki wrocławskie - w minionym miesiącu mieszkania podrożały średnio o 7,1 proc. - kosztują 6640 zł za 1 mkw.
Niewiele wolniej rosły ceny w Krakowie - o 6,3 proc. w listopadzie, osiągając poziom 7182 zł za 1 mkw. Tymczasem w Warszawie za 1 mkw. trzeba zapłacić 7290 zł, co oznacza, że ceny w stolicy wzrosły w listopadzie o 2,7 proc. Najdroższe okazało się znów Śródmieście, gdzie mieszkania kosztowały średnio niemal 16 tys. zł za 1 mkw. Natomiast w mieście loftów, czyli Łodzi, średnia stawka za metr wzrosła o 2,1 proc., osiągając wartość 4324 zł.
- Jedynym miastem, w którym sytuacja w listopadzie była spokojna, okazał się Poznań. W stolicy Wielkopolski wzrost był minimalny i wyniósł 0,2 proc., a średnia cena mkw. osiągnęła wartość 4324 zł - opowiada Maciej Dymkowski.

Ostatnie tygodnie, jak twierdzi Maciej Dymkowski, upłynęły pod znakiem "zbrojenia" się deweloperów w atrakcyjne działki, zwłaszcza we Wrocławiu i w Warszawie. Podczas przetargów sprzedano grunty za niemałe sumy - 7,2 tys. zł za 1 mkw. działki przy Chełmskiej w Warszawie, ponad 8 tys. we Wrocławiu (Centrum Południowe) i wreszcie 13,2 tys. zł za 1 mkw. przy Inflanckiej na granicy warszawskiego Śródmieścia i Żoliborza.
Wszystkie działki trafiły do hiszpańskich deweloperów. Rekord jednak należał do Irlandczyków. - Dwie sąsiednie działki przy ul. Hożej i Mokotowskiej w Warszawie mają powierzchnię ok. 1,9 tys. mkw. Irlandzcy inwestorzy kupili je za 58 mln zł, czyli niemal 31 tys. zł za 1 mkw. - wylicza Maciej Dymkowski.
Źródło: Rzeczpospolita z dn. 11.12.2006 r.