Planowanie robót glazurniczych

Ważną czynnością przy układaniu okładzin ceramicznych jest właściwe zaplanowanie ich rozmieszczenia, czyli położenia każdej płytki względem krawędzi okien, drzwi, gniazdek elektrycznych oraz innych szczególnych miejsc w ścianach.

Właściwe rozplanowanie pozwoli na osiągnięcie właściwego efektu wizualnego,a przy tym ograniczy prace związane z przycinaniam płytek i wycinaniem otworów. Planowanie należy rozpocząć od ściany na której znajduje się największa ilość miejsc wymagających obróbek. Planowanie najprościej wykonać, rysując na papierze w skali schemat danej ściany z zaznaczeniem wszystkich elementów.
Następnie na kalce przygotować rysunek z zaplanowanym układem płytek (należy brać pod uwagę również szerokość spoin). Kalkę przykłada się do rysunku i przesuwa do momentu uzyskania optymalnego ułożenia płytek. Sugerujemy, aby na załamaniach ścian całe płytki umieszczać na narożnikach zewnętrznych, zaś docięte w wewnętrznych.

Jeżeli chodzi o równe układanie płytek, niezbędnym narzędziem jest poziomnica. Bardzo ważne jest przyklejenie pierwszego rzędu płytek, od którego będzie zależeć dalsze układanie. W momencie, gdy któraś z płytek wystaje z płaszczyzny, należy ją dobić przy pomocy gumowego młotka, a wytłoczony przez spoiny nadmiar kleju usunąć przed związaniem. W przypadku obróbek płytek, najprościej można je docinać przy użyciu specjalnej maszynki do cięcia płytek ceramicznych - przecinarki. Jest ona niezbędna przy przełamywaniu (docinaniu) grubych płytek lub wtedy, gdy musimy uzyskać wąskie paski, np. szer 2 cm. Przecinarki są dostępne w podstawowych wersjach, jak również w bardzo rozbudowanych - z całym
dodatkowym oprzyrządowaniem. Można również docinać płytki ręcznie, zarysowując linię cięcia na ich powierzchni szkliwem diamentowym lub widią.
Po zarysowaniu płytkę opiera się np. o krawędź stołu, i łamie wzdłuż linii cięcia. Cienkie paski można, po zarysowaniu, wyłamać przy użyciu cęgów flizarskich.
Otwory na brzegu płyki można również wykonać cęgami flizarskimi lub piłką ze specjalnym wolframowym brzeszczotem. Otwory znajdujące się w środku płytki, należy wykonać używając wiertarki ze specjalną przystawką i wiertłami diamentowymi lub przy pomocy wspomnianej wcześniej piłki (nawierca się otwór w płytce, przewleka przez niego brzeszczot piłki, a następnie - po ponownym zamontowaniu w oprawce piłki - wycina otwór).

Do wykończenia naroży radzimy zastosować listwy wykończeniowe. Listwy nie tylko chronią płytki przed wyszczerbieniem, ale maskują docięte krawędzie płytek. W zależności od grubości płytek należy dobrać odpowiednią wysokość listwy. Listwy występują jako wewnętrzne (stosowanie przy wykańczaniu naroży wewnętrznych) oraz zewnętrzne (do wykańczania naroży zewnętrznych) i w zależności od rodzaju wykańczanego narożnika, należy dobrać odpowiedni rodzaj listwy. Oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej i mogą stanowić również element dekoracyjny.

mgr inż. Sylwia Dziubczyńska
GRUPA Atlas