GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY PODAŁ ŚREDNIĄ CENĘ METRA KWADRATOWEGO BUDYNKU MIESZKALNEGO
      Na więcej pieniędzy mogą liczyć inwestorzy występujący do fiskusa o zwrot części VAT za materiały budowlane. Wzrośnie też premia gwarancyjna wypłacana posiadaczom książeczek mieszkaniowych – informuje „Gazeta Wyborcza”.

To efekt rosnących kosztów w budownictwie mieszkaniowym. GUS poinformował we wtorek, że z 4372 zł w pierwszym kwartale do 4433 zł w drugim kwartale wzrosła cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania".

Jeśli chodzi o inwestorów budujących lub remontujących swoje domy, bądź mieszkania, zyskają ci, którzy wykorzystują cały limit zwrotu VAT. Ile wynosi ten limit? Jeśli dana inwestycja wymagała pozwolenia na budowę, ponad 38,1 tys. zł, prawie o 500 zł więcej. W przypadku remontu, limit wynosi przeszło 16,3 tys. zł, co oznacza wzrost o blisko 200 zł.

Gazeta przypomina, że warunkiem odzyskania części podatku VAT za materiały budowlane jest dowód ich zakupu, w postaci faktury. Fiskus zwraca różnicę między stawką 22 i 7 proc., ale tylko za te materiały, które po 1 maja 2004 r. zostały obłożone wyższą stawką tego podatku (m.in.: cegły, dachówki, cement, wapno, gips, wełna mineralna, okna, drzwi). Z danych resortu finansów wynika, że w ubiegłym roku blisko pół miliona osób, które kupiły materiały budowlane na remont lub budowę mieszkania, czy domu, odzyskało w sumie przeszło 1 mld zł.

Średniej ceny metra kwadratowego nie można porównywać z aktualnymi cenami ofertowymi na rynku mieszkaniowym. GUS wyjaśnia, że wskaźnik jest ustalany "na podstawie nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych".
Źródło: „Gazeta Wyborcza” – 24.08.2010