PONAD 90 MLN ZŁ NA ZWROT WYDATKÓW PONIESIONYCH NA BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE

Do 30 czerwca 2006 r. złożono ponad 490 tys. wniosków o zwrot wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe. Fiskus zaakceptował ponad 99 tys. wniosków, a kwota do zwrotu wynosi ponad 90 mln zł.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która ma m.in. uprościć procedury wypłaty pieniędzy.
Obowiązująca ustawa miała złagodzić skutki podwyżki VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Obecnie przepisy przewidują zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (wykorzystanych do budowy, remontu, nadbudowy lub przebudowy budynku mieszkalnego). Zwrot przysługuje osobom fizycznym, które posiadają faktury - potwierdzające zakup materiałów - wystawione w okresie od maja 2004 r. do grudnia 2007 r.
W opinii wiceministra finansów, nowelizacja jest konieczna, ponieważ m.in. eliminuje wydawanie decyzji w sprawie zwrotu wydatków w przypadku, gdy wniosek złożony przez osobę fizyczną został przygotowany prawidłowo i nie budzi wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego.
Rząd w projekcie nowelizacji zaproponował, aby zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym obejmował jedynie obiekty położone na terytorium Polski. Inna zmiana dotyczy podstawy obliczania kwoty zwrotu. Rząd chce, aby była to cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Chodzi o ostatnią cenę metra kwadratowego ogłoszoną przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) przed kwartałem, w którym został złożony wniosek o zwrot.
Ponadto do projektu wprowadzono czasowe ograniczenie składania wniosków do 30 czerwca 2008 r., jeśli inwestycja nie zostanie zakończona do 31 grudnia 2007 r.Źródło: Puls Biznesu z dn.06.09.2006