WYŻSZY ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE NA REMONTY

Mimo kryzysu, Polacy nie przestali remontować swoich domów i mieszkań, wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów o wysokości zwrotu VAT za materiały budowlane – podane przez Gazetę Wyborczą.

W pierwszym półroczu fiskus zwrócił łącznie 484,3 mln zł - to więcej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. O zwrot wystąpiło 201 tys. inwestorów. Średnio każdy remontujący odzyskał 2,4 tys. zł. Świadczy to o tym, że większość z nich kupowała materiały na niewielkie remonty. W przypadku budowy domu do odzyskania z tytułu VAT jest bowiem o wiele więcej pieniędzy, nawet ponad 30 tys. zł.

Warunkiem odzyskania części VAT za materiały budowlane jest dowód ich zakupu w postaci faktury. Ponadto, inwestycję trzeba wykonać tzw. systemem gospodarczym, czyli nie korzystając z usług profesjonalnych firm. I jeszcze jedno: fiskus zwraca różnicę między stawką 22 i 7 proc., ale tylko za te materiały, które po 1 maja 2004 r. zostały obłożone wyższą stawką tego podatku.

Przed rokiem, zanim zaczął się kryzys, o VAT za materiały upomniało się 205 tys. inwestorów. Wówczas fiskusa kosztowało to 437 mln zł. W całym 2008 r. inwestorzy odzyskali zaś przeszło 1 mld zł!

Wzrost wydatków fiskusa jest też efektem rosnących w poprzednich latach kosztów w budownictwie mieszkaniowym. W ciągu ostatnich trzech lat cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania wzrosła z 2445 do 3895 zł. Dzięki temu rósł limit zwrotu VAT. Jego wysokość zależy też i od tego, czy inwestycja wymagała pozwolenia na budowę, czy nie. W pierwszym przypadku (np. budowa) górny limit wynosi 12,295 proc. równowartości średnich kosztów budowy 70 mkw. mieszkania, czyli dziś 33,5 tys. zł. W drugim (np. remont) - 12,295 proc. równowartości średnich kosztów budowy 30 mkw. mieszkania, czyli obecnie 14,3 tys. zł.
Źródło: Wyższy zwrotu VAT za materiały budowlane na remonty