ROSNĄ CENY MIESZKAŃ NA WTÓRNYM RYNKU

Mieszkania na rynku wtórnym nadal cieszą się dużym powodzeniem. Ich ceny stopniowo rosną. W ciągu minionych dwunastu miesięcy podwyższyły się o blisko 9 proc. Prognozy na najbliższy rok mówią o 5 - 6-proc. podwyżce.

Pośrednicy spodziewają się w tym miesiącu znacznego wzrostu liczby transakcji mieszkaniowych. Do kupna mieszkania zachęca coraz lepsza oferta banków, które udzielają kredytów hipotecznych. Rośnie liczba osób traktujących mieszkania jako lokatę kapitału.
Wszędzie klienci pytają o dobre lokalizacje, w dzielnicach blisko centrum. Takie nieruchomości sprzedają się teraz od ręki, a nierzadko chętnych oglądających jeden lokal jest kilku czy kilkunastu. Zdarza się, że mieszkanie zmienia właściciela za cenę wyższą od wywoławczej. Nadal jednak klientom udaje się najczęściej wynegocjować korzystniejszą cenę od wystawionej w ofercie sprzedaży.

Ostatnio pośrednicy zauważyli wzrost zainteresowania także dużymi mieszkaniami, o powierzchni od 140 do 150 mkw. Tak jest w największych miastach, przede wszystkim w Warszawie. Chociaż lokale takie kosztują często tyle, ile domek jednorodzinny, to jednak znajdują się przeważnie w strzeżonych osiedlach i mają atrakcyjną lokalizację.Źródło: Rzeczpospolita z dn.06.03.2006