Najlepszym rozwiązaniem jest przeszpachlowanie istniejącego tynku klejem ATLAS STOPTER K-201 i nałożenie nowego na tak wykonaną równą wasrtwę. Na pewno usuwanie tynku cienkowarstwowego, zastosowanego jako warstwa elewacyjna na systemie dociepleń, nie jest dobrym pomysłem. Łatwo jest podczas tych prac uszkodzić inne warstwy układu, szczególnie warstwę zbrojącą, co może pociągnąć za sobą dalsze, nieprzewidziane koszty. Dlatego radzilibyśmy inne rozwiązanie, znacznie łatwiejsze i mniej pracochłonne. Otóż po zmyciu tynku za pomocą wody pod ciśnieniem możemy przystąpić do ewentualnych napraw systemu w miejscach jego uszkodzenia. Takie naprawy są niezbędne, w przypadku gdy w sposób mechaniczny uszkodzony został materiał termoizolacyjny i naruszona została ciągłość siatki zbrojącej. Wówczas uszkodzony fragment należy wyciąć z elewacji (np. szlifierką kątową) z jednoczesnym oczyszczeniem siatki zbrojącej wokół uzupełnianego elementu. Następnie wkleja się odpowiednio docięty fragment materiału izolacyjnego, po jego związaniu nanosi się klej i zatapia siatkę, pamiętając o konieczności “zazębienia” jej z już istniejącą warstwą zbrojącą na około 5 cm.
Po wykonaniu tych prac można przystąpić do właściwego etapu prac. Powierzchnię tynku cienkowarstwowego najlepiej jest przeszpachlować za pomocą zaprawy klejącej ATLAS STOPTER K-20, w celu wyrównania nierówności wynikających ze sposobu zafakturowania tynku. Po wyschnięciu tej warstwy trzeba bezwzględnie nałożyć podkładową masę tynkarską ATLAS CERPLAST, a po jej wyschnięciu, czyli mniej więcej po 4-6 godzinach można przystąpić do nakładania tynku cienkowarstwowego.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Gruntowanie podłoży przed wykonywaniem okładzin.
Zamierzam samodzielnie przykleić płytki ceramiczne. Czy przed ułożeniem glazury muszę zagruntować ścianę i podłogę?
(2010-9-6)
Nowe płytki na stare.
Czy mogę przyklejać nowe płytki na stare?
(2010-8-25)
Zabezpieczenie warstwy zbrojonej w systemie dociepleń
Jak zabezpieczyć warstwę zbrojoną w systemie dociepleń przed wilgocią w okresie jesienno-zimowym?
(2009-10-6)
Płytki na płytach z OSB na ścianie.
Jak wykonać okładzinę ceramiczną na ścianie z płyty OSB wewnątrz pomieszczenia?
(2009-7-28)
Mocowanie płytek w brodziku.
Czy klej ATLAS PLUS wystarczy, aby wykleić płytki w brodziku, tak aby otrzymać szczelną powierzchnię, czy też trzeba zastosować jakiś impregnat?
(2009-6-30)
Przyklejanie terakoty na płytach drewnopochodnych.
Zajmuję mieszkanie w starym przedwojennym budynku, podłogi są tam z desek, a na tych deskach ułożone płyty wiórowe. Chciałbym w kuchni i przedpokoju położyć terakotę. W związku z tym mam kilka pytań. Czy płyty należałoby zdemontować? - nie chciałabym za bardzo obciążać stropu. Poza tym podłoga byłaby zbyt wysoka.
(2009-6-30)
Jakiego kleju użyć do przyklejenia płytek ceramicznych na podłodze drewnianej?
Jakiego kleju użyć do przyklejenia płytek ceramicznych na podłodze drewnianej?
(2009-6-30)
Przyklejanie płytek podłogowych na płycie OSB.
Proszę o informacje, jaki mam użyć klej, do mocowania płytek podłogowych, które chcę ułożyć na podłodze z płyt OSB w łazience?
(2009-6-30)
Przyklejanie terakoty na wylewce z pozostałością lepiku.
W budynku z lat 50-60 zerwałem stary parkiet kładziony na lepiku i część tego kleju została na podłodze. Bardzo trudno ją usunąć. Chcę położyć nową wylewkę, a na niej terakotę . Jaką wylewkę można użyć na tak istniejące podłoże ?
(2009-6-30)
Uszczelnienie płyty OSB
Czy Atlas Woder-E można używać na podłoże z grubej płyty OSB?
(2009-6-30)
Nakładanie tynku cienkowarstwowego po zimie
Jesienią zeszłego roku wykonywaliśmy docieplenie w systemie Atlas Stopter . Ze względu na warunki atmosferyczne nie zdążyliśmy jednak położyć tynku akrylowego Atlas Cermit N. Czy powinniśmy coś zrobić z podłożem, przed położeniem tynku?
(2009-6-1)
Tynki cienkowarstwowe wewnątrz budynku
Czy tynki cienkowarstwowe typu Atlas Cermit, stosowane na zewnątrz w systemach dociepleń, można również używać wewnątrz budynków?
(2007-11-13)
Technika nakładania tynku mozaikowego
Proszę o krótkie informacje dotyczące nakładania tynku mozaikowego ATLAS DEKO M.
(2007-9-14)
Tynk cienkowarstwowy na gazobetonie
Chcę wykonać tynk cienkowarstwowy na elewacji domku jednorodzinnego wykonanego z gazobetonu, Czy mogę go położyć bezpośrednio na mur?
(2006-9-15)
Tynk dekoracyjny wewnątrz mieszkania
Chciałbym położyć w mieszkaniu kolorowy tynk akrylowy kolorowy. Czy mogę kłaść ten tynk bezpośrednio na ścianę po jej uprzednim umyciu, czy muszę wcześniej pomalować ją środkiem gruntującym? Czy taki tynk będzie można później usunąć ze ściany?
(2003-8-12)
Płytki elewacyjne na ociepleniu
Czy można w systemie ocieplenia ścian ATLAS przyklejać płytki klinkierowe do styropianu? Jeżeli tak, to jak przygotować podłoże i jaki zastosować klej?
(2009-6-1)
Klejenie płyt styropianowych
Czy nie lepiej jest kleić styropian tylko na packi klejowe na płytach styropianowych bez wykonywania na płycie obwódki z kleju? Moim zadniem wykropli się pod nimi woda.
(2009-6-1)

 Zadaj pytanie