POMYSŁ WŁADZ MIEJSKICH NA ROZWÓJ RYNKU MIESZKANIOWEGO

Władze największych miast w kraju promują nowy pomysł na rozwój rynku mieszkaniowego. Za pomocą unijnych pieniędzy i przy wsparciu państwa rodzime metropolie chcą wybudować specjalne miasteczka, w których osiedlać miałyby się osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe i zakładające rodziny.

Autorem tego projektu jest Unia Metropolii Polskich. W dwunastu dużych miastach, które zrzesza Unia Metropolii Polskich, w latach 2007 - 2013może powstać co najmniej sto tego typu miasteczek, w których zbudowanych zostanie ok. 100 tys. domów oraz mieszkań w małych domach wielorodzinnych. W takich miasteczkach mogłoby się osiedlić ponad 300 tys. osób.

Samorządowcy oceniają, że koszt metra kwadratowego domu mógłby wynieść tylko 1 - 1,5 tys. zł. Działki, na których domy zostałyby wybudowane, ich mieszkańcy mogliby kupić np. w ratach albo wieczyście użytkować. Dochody ze sprzedaży działek uzbrojonych poszłyby zaś na infrastrukturę następnych miasteczek.

Cały pomysł opiera się na tym, że miasta wyodrębniłyby grunty (m.in. z zasobów własnych, skarbu państwa i jego spółek, z zakupu gruntów rolnych), które następnie przygotowałyby pod zabudowę. Pieniądze na przygotowanie terenu miałyby pochodzić z funduszy unijnych (2 - 3 mld euro) oraz ze wsparcia nisko oprocentowanymi kredytami z państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.Źródło: Rzeczpospolita z dn.05.04.2006