280 MLN EURO Z FUNDUSZU SPÓJNOŚCI NA PROJEKTY INFRASTRUKTURALNE

Komisja Europejska zdecydowała, że sześć polskich projektów infrastrukturalnych dostanie 280 mln euro dofinansowania z Funduszu Spójności.

Łącznie, z tego funduszu jest już współfinansowanych 130 inwestycji o wartości 7,8 mld euro. Wysokość unijnych dotacji przekracza 5,6 mld euro.

Największym projektem, który dzięki decyzji KE dostanie wsparcie finansowe, jest budowa ponad 26-kilometrowego odcinka autostrady A1 Bełk-Gorzyczki. Komisja przyznała dotacje w wysokości 224,3 mln euro Cała inwestycja jest warta 340 mln euro.

Projekt jest podzielony na dwie części i dlatego zostaną rozpisane dwa przetargi, które wyłonią wykonawców. Pierwszy z nich wystartuje za 2 - 3 miesiące, a drugi w połowie roku. Trasa ma zostać otwarta w 2010 roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dostanie z Unii Europejskiej jeszcze 3,9 mln euro na przygotowanie inwestycji, które będą współfinansowane z funduszy unijnych na lata 2007 - 2013. Chodzi m.in. o dokończenie budowy autostrad A1 i A4 oraz dróg ekspresowych S3 i S19.

Pozostałe środki trafią do PKP Polskie Linie Kolejowe oraz do samorządów. Kolej dostała ponad 6 mld euro na przygotowanie dokumentacji do projektów modernizacji dwóch linii kolejowych. Większe środki, bo 27 mln euro, KE przeznaczyła na dotacje do inwestycji wodno-ściekowych w Sieradzu oraz gminie Niepołomice.Źródło: Gazeta Prawna z dn.12.02.2007