ULGA ODSETKOWA

Ulga odsetkowa to obecnie głównie wsparcie dla osób, które kupują nowe mieszkanie. Ulga odsetkowa sprawdza się dziś o tyle dobrze, że coraz chętniej kupujemy nieruchomości na kredyt i na rynku pierwotnym. Są to bowiem główne warunki, aby z niej skorzystać. Uprawnienie to pozwala bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego. Odliczenia dokonujemy wraz z przygotowaniem rocznego rozliczenia podatkowego.

Odsetki, to nic innego jak koszt kredytu. Przez lata spłaty nazbiera się ich naprawdę sporo. Na przykład - jeśli mamy kredyt na poziomie 150.000 zł, który weźmiemy na 20 lat, to przy oprocentowaniu na poziomie 5 procent, kwota odsetek wyniesie około 90.000 zł. Ulga pozwala więc odzyskać część tejże kwoty.

Odsetki - w ramach ulgi - odlicza się od dochodu przez cały czas spłacania długu na podstawie wydanych zaświadczeń z banku o wysokości spłacanych rat.
Korzystanie z ulgi odsetkowej nie zostało ograniczone czasowo. To dobra wiadomość, oznacza bowiem, że długość spłaty kredytu, a więc i odliczeń, może trwać nawet 30 - 40 lat (takie kredyty oferują dziś banki).

Uwaga - odsetki można zacząć odliczać dopiero po zakończeniu inwestycji, czyli w pierwszym rocznym zeznaniu podatkowym składanym po uzyskaniu prawa do ulgi.

Warto pamiętać jeszcze o jednej ważnej sprawie. Dziś coraz częściej banki namawiają kredytobiorców do zmiany kredytu na tańszy, czyli po prostu na „zdradę” jednej instytucji finansowej na rzecz drugiej. Aby jednak korzystać z ulgi odsetkowej, trzeba zachować wierność jednemu bankowi. Tracimy prawo do ulgi, zmieniając bank kredytujący daną nieruchomość. Taka operacja wiąże się bowiem ze spłatą jednego kredytu i zaciągnięciem drugiego, a ulga nie obejmuje wydatku na refinansowanie.

Z ulgi odsetkowej możemy skorzystać, jeśli nie wykorzystaliśmy dawniej obowiązujących ulg na kupno działki, na nabycie mieszkania lub domu od dewelopera i spółdzielni, na własną budowę i oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Nie skorzystamy z niej, jeżeli zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny przed 2002 rokiem.Źródło: : Głos Wielkopolski z dnia 27.06.2006