JAK KSZTAŁTUJĄ SIĘ CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH PO WEJŚCIU POLSKI DO UNII?

Z zestawienia cen, opracowanego przez OWEOB „Promocja” na podstawie wydawnictw Sekocenbud pt. "Informacja o cenach czynników produkcji", wynika, że w bieżącym roku podrożały prawie wszystkie materiały budowlane.

Ceny szły w górę systematycznie od pół roku. Większość producentów, wykorzystując przedunijny boom, podwyżki wprowadziła już zimą. Generalnie najtaniej jest właśnie w Warmińsko-Mazurskiem, a najdrożej w Pomorskiem i samej Warszawie. Od tej reguły są wyjątki, bo w stolicy niektóre produkty można kupić taniej niż gdziekolwiek indziej. Przyczyną jest ogromna konkurencja - dużo firm handluje materiałami pochodzącymi od różnych producentów. Są również częste promocje i większe możliwości targowania.

Materiały nie podrożały jednolicie - wzrost cen jest bardzo różny i wynosi od 4 do nawet 100 proc. Najbardziej skoczyły w górę wyroby stalowe (np. pręty zbrojeniowe, siatka ogrodzeniowa), instalacyjne (np. rury stalowe i armatura) i elektryczne (np. przewody, kable, gniazda), a także pokrycia dachowe - te, których składnikiem jest stal. Tu średni wzrost cen wyniósł 40 proc. (sama stal zbrojeniowa podrożała natomiast dwukrotnie).

Wzrost cen pozostałych materiałów wyniósł średnio od ok. 10 do 25 proc.

O kilka procent zdrożały farby, styropian, wapno i wybrane artykuły chemii budowlanej (od 4 do 6 proc.) oraz płyty OSB (ok. 10 proc.).


W opinii specjalistów z branży, wzrost VAT nie był jedynym powodem podwyżek. Do wzrostu cen przyczyniła się też światowa podwyżka cen stali i miedzi (ta pierwsza zdrożała o 100 proc.!), a także wzrost kursu walut, kosztów transportu i cen ropy. Do wzrostu cen przyczyniło się również obserwowane od kilku miesięcy ożywienie gospodarcze. Na szczęście, teraz ceny stanęły, a niektórzy eksperci spodziewają się nawet rychłych obniżek.


Szczegółowa analiza cen materiałów budowlanych została przedstawiona w Gazecie Wyborczej w artykule Ceny materiałów budowlanych miesiąc po Unii


Źródło: Gazeta Wyborcza z 08.06.2004