OŻYWIENIE W BUDOWNICTWIE

Rośnie popyt na mieszkania z rynku pierwotnego. Widoczny jest także wzrost sprzedaży materiałów budowlanych. Zdaniem ekspertów to efekt zapowiadanych podwyżek VAT, zniesienia ulgi remontowej od przyszłego roku oraz pozytywnych tendencji w gospodarce.

Wg danych GUS, w ciągu siedmiu miesięcy br. deweloperzy i spółdzielnie wybudowali 20 650 mieszkań. Jest to ilość podobna do ubiegłorocznej – 20 550 mieszkań oddanych w analogicznym okresie ub. r. Wzrost nie jest więc duży, ale firmy znacznie szybciej znajdują chętnych na oferowane lokale.

Przyczyną tego ożywienia – zdaniem analityków rynku – są przede wszystkim przewidywania odnośnie wzrostu cen w przyszłym roku oraz, w mniejszym stopniu, obserwowane obecnie ożywienie gospodarcze. Wiele firm deweloperskich nie ukrywa, że ceny nowych mieszkań rosną i będą rosnąć dalej. Już dziś więcej płaci się za obecnie oddawane mieszkania w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście. Dalsze podwyżki będą nieuniknione, gdy zacznie obowiązywać wyższy podatek VAT – twierdzą deweloperzy. Firmy nie ukrywają również, że jeśli popyt się utrzyma, będą chciały więcej zarobić i podniosą nieco marże, obniżone w ostatnich latach z powodu problemów ze sprzedażą.

Eksperci zachęcają tych, którzy noszą się z zamiarem kupna mieszkania, aby nie odkładali tej decyzji. Podstawowym argumentem jest przewidywany wzrost cen. Jednak to nie wszystko. Kolejnym argumentem przemawiającym za podjęciem decyzji teraz, jest stosunkowo bogata oferta dostępnych obecnie mieszkań. Ponieważ rozpoczęto mniej nowych inwestycji, w przyszłym roku wybór może być mniejszy.

Perspektywa wzrostu cen sprawiła, że wiele osób nie zamierza odkładać remontu mieszkania czy indywidualnej budowy domu. Już teraz decydują się na kupno materiałów budowlanych, chcąc wykorzystać obecnie obowiązującą – 7 proc. - stawkę VAT oraz ulgę remontową. Dzięki temu składy budowlane obserwują – od kilku tygodni – stopniowy wzrost sprzedaży. Jego skala, według handlowców, wynosi od kilku do 10-12 proc.



Źródło: Rzeczpospolita z dn. 11.09. 2003 r.