RYNEK MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ROK PO AKCESJI DO UNII

W opinii producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych, po roku od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej na rynku materiałów budowlanych występuje recesja.

Od początku roku popyt na materiały budowlane spadł o jedną trzecią. Ceny wzrosły średnio o 5 - 15 proc., powiększyła się szara strefa i ceny. Główną przyczyną jest wzrost podatku VAT, od 1 maja 2004 roku wynoszącego 22 proc. Spowodowało to gwałtowny wzrost cen na materiały budowlane i spadek ich sprzedaży. W efekcie, większość drobnych producentów ma obecnie kłopoty finansowe. Aby utrzymać się na rynku, sprzedają materiały w szarej strefie - bez VAT i podatku dochodowego. Dzięki temu są w stanie oferować cenę nawet o 30 proc. niższą niż ich legalni konkurenci. Natomiast duże firmy, aby zachować konkurencyjność, sprzedają głównie wyroby z tzw. segmentu ekonomicznego. Są one niższej jakości, ale tańsze. Inni producenci próbują rozwijać eksport.
Hurtownie budowlane proponują klientom usługi własnych brygad wykonawczych lub tzw. firm kontraktowych. Taka sprzedaż (materiał plus usługa) jest opodatkowana preferencyjną, 7-proc. stawką VAT.

Zdaniem specjalistów z branży, w najbliższym czasie ceny materiałów budowlanych nie spadną, a wzrost popytu wśród inwestorów indywidualnych może wywołać tylko zbliżająca się likwidacja ulgi remontowej.



Źródło: Gazeta Wyborcza z dn.29.04.2005