Najważniejszym obok pigmentu nadającego farbie pożądany kolor jej składnikiem jest spoiwo. Dawniej, w farbach używanych do malowania ścian budynków spoiwem było wapno i kazeina, w ubiegłym wieku dołączyły polioctan winylu, szkło wodne potasowe i żywice akrylowe. Dzisiaj coraz częściej elewacje maluje się nowoczesnymi farbami silikonowymi. Spoiwem w tych farbach są żywice silikonowe, czyli polimery zawierające w swych łańcuchach cząsteczki krzemu. Materiały te mają fantastyczne właściwości, dzięki którym znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach w tym w budownictwie.
Farby silikonowe mają doskonałą przyczepność do podłoża, są paroprzepuszczalne, odporne na ścieranie i promieniowanie ultrafioletowe (promienie UV powodują płowienie farb). Do unikatowych cech farb silikonowych należy pełna hydrofobowość, czyli odporność na wodę z opadów atmosferycznych. Dzięki specyficznej budowie polimerów silikonowych (tak zwana szczotka molekularna) farby te są zupełnie niezwilżalne, krople deszczu spadające na ścianę pomalowaną farbą silikonową nie przylegają do jej powierzchni, ale swobodnie spływają po niej, zabierając ze sobą drobiny kurzu i innych zanieczyszczeń. Trzeba pamiętać, że zanieczyszczeń na farbie silikonowej gromadzi się niewiele, jej powierzchnia po wyschnięciu jest antyadhezyjna i elektrostatycznie obojętna. Oznacza to, że drobiny kurzu nie są przez nią przyciągane, a jak już przylgną, to i tak trzymają się bardzo słabo. Spływająca w postaci kropel woda bez trudu je ze sobą zabierze, pozostawiając ścianę czystą. Produkowane przez firmę Atlas farby silikonowe noszą nazwę ATLAS ARKOL N i ATLAS FASTEL-NOVA.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Kilka słów o farbach dyspersyjnych
Zaproponowano mi malowanie farbą dyspersyjną, co to są za farby?
(2007-9-5)
Czyszczenie tynku
Tynk mineralny cienkowarstwowy w kolorze piaskowym, położony 3 lata temu jest już bardzo brudny. Czy można go umyć i czym? A może można go pomalować?
(2006-9-27)
Renowacja tynku akrylowego
Tynk akrylowy na moim domu ma już 8 lat i jest nieco zabrudzony. Chciałbym go odświeżyć i zmienić kolor. Jakie farby możecie Państwo polecić w tym przypadku?
(2006-7-31)
Kolorowanie gruntu pod farby silikatowe i silikonowe.
Czy można zakolorować grunty pod farby silikatowe i silikonowe? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
(2006-6-21)
Wszystko o farbach cz.II
(2003-3-24)
Wszystko o farbach cz.I
(2003-3-12)
Właściwości techniczne różniące farby silikonowe i silikatowe.
(2002-10-14)
Wykończenie ściany z betonu komórkowego
Proszę o udzielenie porady technicznej, jaki tynk zewnętrzny i wewnętrzny zastosować na ściany z betonu komórkowego grubości 36 cm,. wymurowane na tzw. cienkie spoiny. Nie przewiduję dodatkowego ich ocieplenia.
(2007-11-7)
Kilka słów o farbach dyspersyjnych
Zaproponowano mi malowanie farbą dyspersyjną, co to są za farby?
(2007-9-5)
Renowacja tynku akrylowego
Tynk akrylowy na moim domu ma już 8 lat i jest nieco zabrudzony. Chciałbym go odświeżyć i zmienić kolor. Jakie farby możecie Państwo polecić w tym przypadku?
(2006-7-31)
Przyczyny powstawania wykwitów pleśniowych wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz metody ich zapobiegania.
(2005-1-7)

 Zadaj pytanie