Prawidłowe przygotowanie ścian pod ocieplenie jest niezwykle ważne, i to z wielu względów. Powinno być ono stabilne, nośne, czyste i równe, tak aby przyklejone płyty były zamocowane mocno i trwale. Aby to osiągnąć musi Pan wykonać kilka czynności.
Po pierwsze należy opukać młotkiem całą elewację. Jeśli natrafi pan na „głuchy” odgłos, znaczyć to będzie, iż tynk w tym miejscu nie przylega trwale do muru i trzeba go skuć. Po drugie, z pozostawionych warstw tynkarskich które mocno trzymają się muru powinien pan usunąć wszelkie słabo przylegające powłoki malarskie i ślady korozji biologicznej (glony i grzyby). Kolejnym krokiem jest wypełnienie ubytków po skutych tynkach, rzecz jasna poprzedzone zagruntowaniem odsłoniętego muru emulsja ATLAS UNI-GRUNT. Do uzupełnienia tynku (w zależności od jego grubości) powinien pan użyć ZAPRAWY TYNKARSKIEJ ATLAS lub ZAPRAWY WYRÓWNUJĄCEJ ATLAS. Osiągniecie równej powierzchni jest ważne również ze względów ekonomicznych. Wypełnianie ubytków klejem jest nieopłacalne, można do tego użyć tańszych zapraw.
Gdy podłoże jest już naprawione i równe powinno się zagruntować, aby wyrównać jego chłonność na całej powierzchni.
Radzę panu, aby wszystkie te prace wykonała ekipa, która będzie montować ocieplenie. Po pierwsze, w przypadku ewentualnych usterek (odpukać), uniknie pan konfliktu z wykonawcą, który bez oporów zwali winę na złe przygotowane podłoże. Po drugie, wykonawca firma wykonawcza, posiadając odpowiedni sprzęt, np. myjki ciśnieniowe, zrobi to szybciej i dokładniej.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


 Zadaj pytanie