W 2007 ROKU ZDROŻEJĄ MATERIAŁY BUDOWLANE

Zdaniem specjalistów z branży budowlanej w 2007 roku podwyżki cen materiałów budowlanych są nieuniknione. Najbardziej wzrosną ceny cementu, materiałów ocieplających i wyrobów stalowych.

Przyczyn podwyżek jest kilka. Duży wpływ odgrywają rosnące ceny energii - prądu i gazu oraz boom mieszkaniowy. Wyższe ceny to również skutek rosnących kosztów transportu, a także silna presja płacowa w firmach produkcyjnych. Żeby utrzymać pracowników, firmy niekiedy muszą podnosić płace o kilkadziesiąt procent.

W tym roku należy liczyć się ze wzrostem cen cementu. Podwyżka, która jest lub będzie wdrażana, wyniesie między 10 a 15 proc. Cement zdrożał już w niektórych cementowniach - bądź zdrożeje najpóźniej na początku marca - o 20-30 zł na tonie.

Kolejną, deficytową grupą asortymentową będą w tym roku materiały ocieplające: wełny szklane i mineralne. Podwyżkę na te produkty niektórzy producenci wprowadzili w grudniu 2006 r., inni w styczniu, a ostatnia będzie miała miejsce w marcu 2007 r. i wyniesie w granicach 6 proc. Niektóre specjalistyczne czy nietypowe wełny zdrożeją w tym roku nawet o 20 proc.

Na pewno w górę pójdą materiały ścienne - w skali ostatniego kwartału wyroby ścienne wzrosły o ponad 20 proc.

Zdrożeją również wyroby stalowe: pręty zbrojeniowe, siatki zbrojeniowe oraz stal konstrukcyjna, choć w tym przypadku ceny w dużym stopniu uzależnione są od sytuacji na światowym rynku stali.

Dużych podwyżek nie należy się natomiast spodziewać w segmencie chemii budowlanej - w tym roku ceny wzrosną najwyżej 5 proc.Źródło: Gazeta Prawna z dn.07.02.2007