Nie zachęcam do nacinania podkładu. Jest ono skutecznym rozwiązaniem, jeśli przechodzi przez 2/3 grubości wylewki, co w przypadku obecności instalacji grzewczej w podkładzie jest niewykonalne. Niestety, gwarancją trwałego przyklejenia okładziny jest m.in. stabilność wymiarowa podłoża. O ile z samą rozszerzalnością podłoża można sobie poradzić poprzez odpowiednie i gęste zdylatowanie okładziny z płytek, o tyle glazurnik nie ma wpływu na ewentualne spękania, które w konsekwencji może zniszczyć połączenie kleju z podkładem.

Oto co proponuję.
1. Proszę ponacinać podkład wzdłuż ścian, tak by stworzyć dylatację obwodową – nie grozi to uszkodzeniem systemu ogrzewania.
2. Proszę przeprowadzić kilka cykli włączenia i wyłączenia ogrzewania jeszcze przed przyklejeniem płytek. Podkład swobodnie popracuje i jeśli ma popękać to popęka, naturalnie dzieląc się na mniejsze pola. Takie działanie pokaże również, czy w wyniku pracy podkładu nie odspoi się on pod podłoża (o ile oczywiście nie jest on wykonany na warstwie oddzielającej z folii). Jeśli się odspoi i podniesie, wówczas może się okazać, że trzeba go usunąć i wykonać poprawnie. Inwestor będzie szczęśliwy, że na już na tym etapie usterkę odkryto i bez dodatkowych kosztów można ją usunąć. Jeśli podkład się nie odspoi, tzn. że można przyklejać płytki. Generalnie dużo zależy od samego wykonania i wyboru podkładu. Bywa, że wylewki prawidłowo zdylatowane też ulegają zniszczeniu, a te bez dylatacji trwają. Jeśli była prawidłowo dozowana woda, a wylewka była wykonana z gotowej mieszanki, przeznaczonej do zatapiania ogrzewania, wówczas ryzyko jej zniszczenia będzie mniejsze.
3. Proszę wykonać dylatacje okładziny w miejscach przebiegu pęknięć podkładu (o ile popękał przy cyklach uruchamiania ogrzewania). Jeśli nie popękał, należy podzielić okładzinę na co najmniej 3 prostokąty o wymiarach 4 m x 4 m. Zasada jest prosta: im więcej dylatacji trwale elastycznych, tym bardziej będzie ona odporna na odkształcenia termiczne.
4. Proszę zastosować klej elastyczny typu C2, najlepiej samorozpływny ATLAS PROGRES MEGA. Chodzi o to by powierzchnia sklejenia była jak największa, bo od jej wielkości zależy przyczepność płytek.
5. Spoina pomiędzy powinna mieć min 5 mm szerokości

Proszę również pamiętać, że podkład musi być odpowiednio wysezonowany (co najmniej jeden miesiąc, a najlepiej 2-3, jeśli przygotowywany był na placu budowy). Chodzi o unikniecie skurczu, wynikającego z wysychania wylewki.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


 Zadaj pytanie