RAPORT NIK O STANIE POLSKICH DRÓG

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, stan polskich dróg jest katastrofalny, a tylko jeden procent z nich spełnia unijne standardy.

Według NIK, tylko jeden procent z ponad 300 tys. km dróg na terenie całej Polski jest w stanie technicznym zgodnym z normami unijnymi. Oznacza to, że tylko po 3 tys. km szos można jeździć naprawdę bezpiecznie. Reszta, to trasy pełne kolein, dziur i poprzecznych pęknięć, obniżających komfort jazdy. Pobocza dróg są nierówne lub nie ma ich w ogóle, co dramatycznie obniża bezpieczeństwo ruchu na wielu trasach.

NIK podaje, że w latach 1990-2004 wybudowano zaledwie 340 km odcinków autostrad, czyli dziesięć razy mniej, niż wynosi średnia w UE. Razem mamy więc nieco ponad 500 km autostrad.

Kontrolerzy uznali za naganne, że kolejne polskie rządy, zamiast budować autostrady, głównie tworzyły i ciągle zmieniały nierealne plany i programy ich budowy.

NIK krytykuje też koncepcję budowy autostrad w systemie koncesyjnym, gdzie konsorcja je budujące miały zarabiać na opłatach za przejazdy. Okazała się ona kompletnie nierealna w skali całego kraju, a tam, gdzie już ją wprowadzono (A2: Konin-Nowy Tomyśl i A4: Kraków-Katowice), ruch jest mniejszy od zakładanego. Polscy kierowcy wybierają boczne, gorsze, ale za to darmowe, drogi.

NIK swym badaniem objęła wszystkie rodzaje dróg, należące zarówno do samorządów, jak i pozostające w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.Źródło: Życie Warszawy z dn. 08.12.2005