BĘDZIE 7-PROC. VAT NA MIESZKANIA

26 czerwca rząd przyjął projekt tzw. definicji budownictwa społecznego, która ma zapobiec podwyżce VAT na mieszkania i domy od 2008 r. Zgodził się też na przedłużenie na czas nieokreślony mającej wygasnąć w przyszłym roku ustawy o tzw. zwrocie VAT.

Projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada, że od przyszłego roku 7-proc. stawką VAT będą objęte mieszkania do 120 m kw. powierzchni użytkowej i domy do 220 m kw. (ale nie letniskowe). Za każdy metr więcej VAT wyniesie 22 proc.

Preferencją podatkową będą też objęte: wymiana okien i drzwi wejściowych w budynkach i mieszkaniach spełniających powyższą normę metrażową, remonty części wspólnych budynków wielorodzinnych (np. dachu), remonty domów jednorodzinnych, ale tylko te wymienione w załączniku do ustawy (m.in. remonty przyłączy, elementów konstrukcyjnych). Ci, którzy planują drobne remonty lub zamierzają budować domy tzw. systemem gospodarczym, będą mogli nadal korzystać z ustawy, dzięki której fiskus oddaje - w granicach ustawowego limitu - różnicę między stawką 22 i 7 proc. za większość materiałów budowlanych.Źródło: Gazeta Wyborcza z dn. 27.06.2007