Przyczepność klejów cementowych do podłoży drewnianych jest ograniczona, w związku z tym odradzam Panu przyklejanie płytek bezpośrednio do słupa. W praktyce okazuje się często, że jest to rozwiązanie wystarczające, zwłaszcza w przypadku zastosowania dyspersyjnych klejów do podłoży drewnianych lub cementowych zapraw klejących o zwiększonej przyczepności. Jednak równie często płytki po jakimś czasie odpadają. Poza tym, jeśli kiedyś chciałby Pan zrezygnować z klinkieru i wrócić do drewna, to po skuciu płytek jego powierzchnia będzie na tyle zniszczona, że straci estetyczne walory. Proponuję więc Panu rozwiązanie polegające na obudowaniu słupów cegłami klinkierowymi, pozostawiając niewielką pustkę powietrzną pomiędzy słupem a cegłami. Takie rozwiązanie ma również jeszcze jedną zaletę. Pozwala drewnu oddychać i w przypadku jakiegoś zawilgocenia nie będzie ono gniło pod nieprzepuszczalną okładziną. Ważne jest jednak, aby podczas murowania umieścić w spoinach specjalne elementy wentylacyjne.
Jeśli jednak nie ma pan miejsca na obudowę z cegieł klinkierowych, to ostatecznie może Pan zastąpić je przyklejeniem płytek klinkierowych lub nałożeniem tynku cienkowarstwowego. Aby jednak było to trwałe rozwiązanie musi Pan zastosować jakąś warstwę pośrednią, która trwałe zespoli się z drewnem, a jednocześnie da odpowiednie podłoże pod płytki lub tynk. Mógłby Pan zatem za pomocą kołków lub wkrętów przymocować do słupa płytę OSB. Następnie należy ją zmatowić a nawet ponacinać oraz pokryć preparatem adhezyjnym, czyli zwiększającym przyczepność. Na tak przygotowaną płytę należy nanieść zaprawę klejącą i zatopić w niej siatkę z włókna szklanego, tak jak w systemach ociepleń. Dopiero w tym momencie można przyklejać płytki lub nakładać tynk cienkowarstwowy. Zamiast OSB można zastosować płyty styropianowe, mocowane do drewna za pomocą specjalnych kołków.
Jeśli jest Pan pewien, że nie będzie wracał już nigdy do pierwotnego stanu, może Pan obwiązać słup tynkarską siatką stalową i narzucić klasyczny gruby tynk. Można go wtedy pozostawić gładkim i pomalować, albo nanieść na niego dekoracyjny tynk cienkowarstwowy.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


 Zadaj pytanie